Aktualności

Wystawy stałe w Morskim Centrum Nauki

5 stref tematycznych znajdzie się w ramach stałych wystaw przyszłego Centrum Nauki. Całość będzie stanowić spójną historię o przygodzie morskiej i o morzu.

Cała naprzód! (budowa i ruch statków). Dział poświęcony statkom, łodziom, okrętom i jachtom. Ich konstrukcji i procesowi budowania, rodzajom napędów, metodom sterowania, ale także zjawiskom fizycznym, które wpływają na poruszanie się jednostek pływających. Przykładowe instalacje, stanowiska czy eksponaty to: śruba i ster – duża instalacja prezentująca część nawodną i podwodną statku z autentyczną, poruszającą się śrubą napędową, interaktywne stanowisko – kadłub statku, gdzie zwiedzający będzie mógł kierować statkiem przy różnych napędach. W tej części zobaczymy także modele statków znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ponadto będą też stanowiska pokazujące różne metody sterowania oraz „Archimedes w łodzi podwodnej”, czyli stanowisko demonstrujące działanie siły wyporu i jego praktyczne zastosowanie do regulacji zanurzenia łodzi podwodnej.

Ratunku, S.O.S. (życie rozbitka). Dział, w którym zwiedzający, ratując się z tonącego statku, przeżyje emocjonującą i pełną niebezpieczeństw przygodę na morzu. Pozna morze jako żywioł – fale na wodzie, wiry, energię fal, zachowanie fal. Pozna przyczyny wypadków morskich, elementy ratownictwa morskiego, sygnały świetlne, radiowe, dźwiękowe, dymne, flagi i kody oraz alfabet Morse’a.

Którędy do Indii? (nawigacja, zjawiska globalne).Dział poświęcony nawigacji, mapom i planowi podroży. W tej strefie będzie można poznać metody i narzędzia służące do określania pozycji na morzu, wyznaczania kursu i analizowania otoczenia statku oraz odwiedzić legendarne regiony – Trójkąt Bermudzki, Morze Sargassowe, przylądek Horn, zgłębić szczegóły wielkich wypraw morskich Magellana, Kolumba, a także Krzysztofa Baranowskiego, Ludomira Mączki oraz Aleksandra Doby. Wśród dostępnych w tym dziale eksponatów będą m.in. stanowisko łączące rzeczywiste obiekty
z prezentacją multimedialną, które pozwoli na próbę nocnej nawigacji; stanowisko w formie dużego ekranu w kształcie kuli, na której wyświetlane będą interaktywne projekcje dotyczące zjawisk pogodowych, klimatu, geologii i obiegu wody w przyrodzie; „żyjąca mapa” oraz dystrybutor wody, gdzie zwiedzający będzie mógł spróbować wody o różnym poziomie zasolenia.

Marynarze i szczury lądowe (życie i praca na morzu).Dział poświęcony życiu ludzi na morzu, który pokaże pasję „wilków morskich”. Będą wierzenia i legendy, slang żeglarski i marynarski, praktyczne narzędzia rybaków, węzły marynarskie a także elementy sztuki – obrazy, rzeźby, literatura i muzyka. Wśród eksponatów i instalacji znajdą się m.in. stanowisko do szorowania pokładu morskiego, stanowisko do praktycznej zabawy w wiązanie różnych węzłów, typowe stroje ludzi morza
(rybak, kapitan, nurek, stoczniowiec) z możliwością robienia selfie oraz praktyczny trenażer wioślarski wyposażony w duży monitor i przystosowany do różnych warunków na morzu – prąd morski, przeciwny wiatr i różny poziom fal.

Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci). Szczególny wodny plac zabaw dla najmłodszych zrealizowany według precyzyjnego planu prof. Stelmacha. Wykorzystujący właściwości wody i jednostek pływających. Najmłodsi będą mogli bawić się w spiętrzanie wody, tworzyć fale i wiry, kierować modelami statków i poznawać podstawowe zasady fizyki. Będzie to miejsce wyposażone w stoliki
i krzesła zachęcające do dłuższego spędzenia czasu przez całe rodziny.