Aktualności

Startuje budowa Morskiego Centrum Nauki

Rozpoczęła się rozbiórka istniejącego budynku socjalnego ZMPSiS i nieczynnej trafostacji na nabrzeżu Starówka na Łasztowni.
Tym samym budowa Morskiego Centrum Nauki weszła w zasadniczą fazę. Centrum Nauki w Szczecinie powstanie do 2021 roku.

Dzięki temu, że idea tego miejsca dojrzewała latami, jest pełniejsza, mamy na nią dwa razy więcej środków, a przede wszystkim nie będzie odnosić się tylko do przeszłości, ale zestawimy morskość
z przyszłością, innowacyjnym myśleniem, nauką. Powstające tu Morskie Centrum Nauki odmieni nieodwracalnie Łasztownię i Szczecin, ale także percepcję myślenia o morskości
 – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Prace wyburzeniowe potrwają do 19 listopada br. Po tym etapie rozpoczną się prace nad przebudową sieci podziemnych, które zakończą się w lutym 2019 rok. Jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony przetarg na Generalnego Wykonawcę robót, który w marcu 2019 roku rozpocznie prace budowlane.

Morskie Centrum Nauki będzie budowane według certyfikacji LEED – zapowiedział Bartłomiej Szejba z firmy PM Services Poland pełniącej funkcję inżyniera kontraktu. Zgodnie z założeniami LEED, kluczowe rozwiązania w budynku mają stworzyć komfortowe i przyjemne środowisko dla użytkowników oraz zapewnić optymalizację kosztów w okresie utrzymania, przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnych oddziaływań na środowisko. – dodał Bartłomiej Szejba.

Przez cały czas równolegle pracowaliśmy nad koncepcją wystawy stałej – powiedział Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki. Koncepcja wystawy jest na etapie opiniowania przez ekspertów. Jeszcze w październiku br. zaprezentujemy efekty. – dodał Witold Jabłoński.

Wystawa stała będzie obejmowała ponad 200 eksponatów związanych z morzem i wodą. W ramach koncepcji opracowany został plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Za opracowanie koncepcji wystawy odpowiadali Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki.

Budowa Centrum Nauki zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Całościowy koszt to kwota około 80 milionów złotych. Budynek Centrum swoim kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów, z tarasem widokowym na dachu.
Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia Piotra Płaskowickiego.