Aktualności
Szczecin miastem młodych naukowców
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowa samorządowa instytucja kultury, już działa. Wprawdzie jej futurystyczny budynek, bryłą przypominający statek, stanie na szczecińskiej Łasztowni w 2021 roku, nie jest to jednak przeszkodą do realizacji szeregu ciekawych projektów edukacyjnych. Pierwszy z nich już się odbył.
W przestrzeniach Muzeum Narodowego, Muzeum Komunikacji i Pałacu Młodzieży, 24. i 25. kwietnia młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w projekcie edukacyjno-naukowym pn. Polsko-niemieckie warsztaty edukacyjno-naukowe „Miasto nauki”.
Przez dwa kwietniowe dni piętnastolatkowie ze szkół Europaschule Deutsch-Polnisches Gymnasium z Loeknitz i Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, rozwijali wiedzę chemiczną, fizyczną i umiejętności techniczne. Interaktywne doświadczenia, pokazy i warsztaty wprowadziły uczniów w zagadnienia przyszłego Centrum Nauki. W mieszanych polsko-niemieckich grupach poznawali historię wynalazków, przeprowadzali doświadczenia naukowe z ciekłym azotem, metanem i wodorem. Każdy z uczestników wszedł w rolę naukowca, wyposażony w rękawice i mały zestaw laboratoryjny, samodzielnie lub w grupach robił doświadczenia termiczne, konstruował eksponaty demonstrujące zjawiska i eksperymenty chemiczne i fizyczne, dokonał prezentacji.
Interaktywne oprowadzenia po wystawach z eksponatami muzealnymi, technicznymi i naukowymi, m.in. prezentującymi doświadczenia fizyczne, uczyły młodzież sztuki aktywnego zwiedzania wystaw. Centrum Nauki postawiło w projekcie na nowatorskie metody edukacyjne, m.in. autorskie pokazy edukacyjne, w ciekawej formie interaktywnych spektakli naukowego „Szalonego profesora” i naukowo-teatralnego „O dwóch takich co skroplili azot” oraz edukacyjną wycieczkę naukową po mieście z pokazem organowym w katedrze, z wykładem zasady działania instrumentu. Animatorzy edukacyjni przeprowadzali oprowadzenia i warsztaty w nowatorskich i autorskich formułach interaktywnych zabaw, pokazów, teatralnego przedstawienia edukacyjnego, np. pokazali jak komponowac muzykę z wyładowań elektrycznych, jak działa kuchnia molekularna i jak dokonano pierwszegow historii nauki skroplenia azotu.
Projekt podniósł kompetencje młodzieży, sprzyjał jej integracji i zbudował transgraniczne kontakty. „ Miasto nauki” to pierwszy projekt edukacyjny realizowany przez Morskie Centrum Nauki, rozpoczynający stałą współpracę z niemieckimi podmiotami edukacyjnymi. Projekt był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
Zmiana terminu składania ofert w przetargu na budowę MCN
Do 31 maja firmy mogą składać oferty w postępowaniu przetargowym na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Szkoła Jungów w Centrum Żeglarskim
12 maja odbędą się kolejne zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu MCN. Tym razem dzieci poznają Centrum Żeglarskie przy ul. Przestrzennej 19 w Szczecinie.
Zmiana terminu składania ofert na budowę MCN
Do 24 maja firmy mogą składać oferty w postępowaniu przetargowym na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Budowa Morskiego Centrum Nauki potrwa do 20 miesięcy. Przedmiotem zamówienia jest realizacja robót budowlanych z uwzględnieniem certyfikacji LEED. Finalnie Morskie Centrum Nauki będzie miało powierzchnię całkowitą ponad 10 tys. m2. Sama kubatura budynku stanowić będzie 49 tys. m3, przy wysokości 14 m i długości 122 m. Obiekt będzie składał się z 3 kondygnacji naziemnych, piętra technicznego oraz szatni znajdującej się w podziemnej części.
Alleluja!
Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych pełnych pogody ducha i rodzinnego ciepła życzy Morskie Centrum Nauki.
MCN na Międzynarodowej Konferencji Naukowej
Jubileuszowa X Międzynarodowa Konferencji Naukowa „Gospodarka, Zarządzanie i Środowisko” odbyła się 9 kwietnia 2019 r. na wydziale WNEiZ Uniwersytetu Szczecińskiego.
Patrycja Skrobacka specjalistka ds. edukacji MCN brała aktywny udział w debacie praktyków pt. „Przedsiębiorczość w organizacji”. Moderatorem panelu była Pani Prof. US dr hab. Katarzyna Kozioł-Nadolna z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Nowy termin składnia ofert w postępowaniu przetargowym na budowę Morskiego Centrum Nauki
10 firm zainteresowanych, ponad 700 pytań i odpowiedzi, dwa postępowania w KIO – to dotychczasowe podsumowanie przetargu na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Pierwotny termin składania ofert był wyznaczony na 21 marca 2019 roku, jednak na skutek odwołania się od zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przez jednego z oferentów, termin składania dokumentów został wyznaczony na 7 maja 2019.
Uniwersytet Dziecięcy MCN na żaglowcu Kapitan Borchardt
Uczestnicy Dziecięcego Uniwersytetu #MCN poznali historię jachtu, sprawdzili jak wygląda dzień na pokładzie i jakie prace wykonują uczestnicy rejsu.
Szkoła Jungów pod żaglami
Kolejne spotkanie Szkoły Jungów odbędzie się 6 kwietnia na pokładzie żaglowca Kapitan Borchardt. Uczestnicy Dziecięcego Uniwersytetu zapoznają się z historią jachtu, zobaczą jego wnętrze oraz sprzęty służące do nawigacji. Dzieci dowiedzą się też jak wygląda dzień na pokładzie i jakie prace wykonują uczestnicy rejsu.
Magazyn informacyjny #MCN odcinek 7
Zobaczcie co ciekawego słychać w budującym się Centrum Nauki! #news #MCN tworzy się
Nowy magazyn o Morskim Centrum Nauki
Jakim był człowiekiem prof. Jerzy Stelmach, czy właśnie tak wyobrażał sobie powstające Centrum Nauki? O tym możecie przeczytać w książce pt. Wspomnienie o moim mężu autorstwa Pani dr Haliny Stelmach.
Konferencja: Uczeń w świecie eksperymentów
Jak zwiększyć motywację uczniów do nauki przedmiotów przyrodniczych? Jak w pełni zrealizować wymagania nowej podstawy programowej z fizyki, chemii, biologii czy geografii? Jak skutecznie rozwijać samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów?
Za nami zajęcia dot. cyfrowych urządzeń
Kolejne zajęcia Szkoły Jungów rozpoczęliśmy pokazem cyfrowych urządzeń, które wykorzystywane są w realizacji doświadczeń przyrodniczych. To były bardzo ciekawe zajęcia: zbadaliśmy np. dlaczego pocimy się, gdy jest nam gorąco (ćwiczenie z czujnikiem temperatury) oraz jakie pH ma woda, kwas i zasada,
Uniwersytet Dziecięcy poznaje cyfrowe urządzenia
Uprzejmie informujemy, iż następne nasze spotkanie odbędzie się 16 marca br. w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ZCDN) przy ul. Sowińskiego 68 w Szczecinie. Zajęcia rozpoczynamy o godz. 9 pokazem cyfrowych urządzeń, które wykorzystywane są w realizacji doświadczeń przyrodniczych.
Najbardziej morskie Centrum w Polsce
O najbardziej morskim centrum w Polsce można przeczytać w #Rzeczpospolita. Dyrektor Witold Jabłoński w rozmowie z Michałem Stankiewiczem mówi m.in. o szacowanych kosztach budowy, o produkcji ekspozycji czy pomysłach na wystawy.
Przebudowa sieci podziemnych
Prace budowlane trwają. Zakres robót obejmuje m.in. przebudowę kolektora kanalizacji deszczowej. Przewidywany termin zakończenia robót planowany jest do 30 kwietnia 2019 roku.
Promocja książki o prof. Jerzym Stelmachu
Historia człowieka renesansu prof. Jerzego Stelmacha w książce pt. „Wspomnienie o moim mężu”.
Wieczór z autorką książki, żoną profesora dr Haliną Stelmach był pełny emocji, wzruszeń i wspomnień. Spotkanie promujące książkę prowadził Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki.
Uczeń w świecie eksperymentów – tradycyjne metody i cyfrowe technologie
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Morskim Centrum Nauki zapraszają na konferencję poświęconą wykorzystywaniu obserwacji, doświadczeń i eksperymentów do realizacji wymagań nowej podstawy programowej przedmiotów przyrodniczych i kształcenia wybranych kompetencji kluczowych uczniów. Konferencja odbędzie się 16 marca 2019 roku w godz. 10.00-15.00, ZCDN, ul. Gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin
Gra planszowa MCN
Poznawanie eksponatów, samego budynku Centrum Nauki oraz innych ciekawostek związanych z Centrum ułatwi gra planszowa pt. Budujemy Morskie Centrum Nauki. Celem gry - oprócz dobrej zabawy, nauki logicznego myślenia i planowania jest - zapoznanie graczy z założeniami powstającego Centrum Nauki w Szczecinie.
Spotkanie autorskie promujące książkę MCN
"Wspomnienie o moim mężu” - historia prof. Jerzego Stelmacha, wybitnego człowieka, wizjonera, dzięki któremu w Szczecinie powstaje Morskie Centrum Nauki. Profesor Jerzy Stelmach to przykład osoby renesansu. Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. fizyki, astrofizyk i kosmolog, popularyzator nauki, dziekan Wydziału Matematyczno – Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Fizyki US, laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Krzysztofa Ernsta za popularyzację fizyki w roku 2011.
Morska edukacja Jungów
16 lutego br. w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul. Hożej 6 w Szczecinie Jungowie poznawali tajniki nawigacji na symulatorach.
Wizytacja placu budowy
Postęp prac na placu budowy wizytował Janusz Gromek Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego i Radny Sejmiku Województwa.
Kto wybuduje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie? Ruszył przetarg
Do 21 marca 2019 roku firmy mogą składać oferty w postępowaniu przetargowym na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Realizacja inwestycji potrwa do 20 miesięcy.
Jungowie poznają ścieżki edukacji morskiej
Przed nami kolejne zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego, które odbędą się 16 lutego br. w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul. Hożej 6 w Szczecinie.
Kolejny etap prac budowlanych
Po zakończonej rozbiórce budynku socjalnego ZMPSiS i nieczynnej trafostacji na nabrzeżu Starówka na Łasztowni MCN wkracza w kolejny etap i przystępuje do prac nad przebudową sieci podziemnych.
Szkoła Jungów hoduje rośliny
Dziecięcy Uniwersytet #MCN na ZUT. Dzieci tym razem poznali tajniki hodowli roślin w warunkach laboratoryjnych. Jak zawsze było bardzo twórczo i ciekawie.
Zajęcia odbyły się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.
Kolejne zajęcia Szkoły Jungów MCN
12 stycznia, podczas czwartych już zajęć Uniwersytetu MCN, poznamy możliwości wykorzystania biotechnologii w hodowli roślin. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodą rozmnażania roślin w warunkach laboratoryjnych, dowiedzą się jakie są kolejne etapy namnażania i co jest do tego niezbędne. Uczestnicy założą własną kulturę roślinną. Ponadto, dowiedzą się jak można wykorzystać praktycznie uzyskane w ten sposób rośliny.
Wesołych Świąt!
Z okazji Świąt i Nowego Roku życzymy Państwu satysfakcji, zadowolenia i samych sukcesów.
Zespół #MCN
Wspomnienie o moim mężu
Prezentujemy - jeszcze pachnąca, prosto z drukarni, książka pt. "Wspomnienie o moim mężu."
Pierwsza książka wydana przez #MCN i napisana przez Panią dr Halinę Stelmach, żonę naszego patrona prof. Jerzego Stelmacha. Historia wybitnego człowieka, wizjonera, dzięki, któremu tworzy się dziś #MCN.
Książkę można nabyć za 15 zł - szczegóły i zamówienia: s.mackowiak@centrumnauki.eu
Dziecięcy Uniwersytet MCN w Eurece
Dlaczego błysk poprzedza grzmot pioruna? Jak latają samoloty? Czy możemy się naelektryzować? Odpowiedzi na m.in. takie pytania poszukiwały dzieci podczas trzeciego spotkania Szkoły Jungów w Fundacji Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha.
Kilka tysięcy stargardzian podziwiało wystawę MCN
Uczniowie szkół, mieszkańcy Stargardu i regionu mieli okazję poznać jedenaście eksponatów wystawy Morskiego Centrum Nauki.
Wystawa cieszyła się ogromny zainteresowaniem i była jedną z głównych atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Wystawa MCN w Stargardzie
Przez trzy dni stargardzianie mogą zapoznać się z eksponatami wystawy Morskiego Centrum Nauki.
Pierwszego dnia odwiedzają nas uczniowie ze szkół, natomiast w sobotę i niedzielę wystawa towarzyszy Jarmarkowi Świątecznemu pod Szczęśliwą Gwiazdą.
Trzecie spotkanie Jungów
15 grudnia spotykamy się na kolejnych zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu MCN. Tym razem warsztaty przygotuje dla nas Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha.
Magazyn #MCN
Piąte wydanie magazynu Morskiego Centrum Nauki, w którym mówimy o wyjątkowej szkole... Zapraszamy!
Uniwersytet Dziecięcy MCN w Akademii Morskiej
Drugie spotkanie Dziecięcego Uniwersytetu MCN odbyło się w Akademii Morskiej w Szczecinie. Temat zajęć: Jak sterować statkiem i znaleźć drogę na morzu?
Morskie Centrum Nauki ogłasza przetarg
Rozpoczyna się kolejny etap prac budowlanych na szczecińskiej Łasztowni polegający na przebudowie kolektora kanalizacji deszczowej.
Magazyn #MCN
Czwarte wydanie magazynu Morskiego Centrum Nauki, w którym mówimy o eksponatach, jakie znajdą się w Centrum. Zapraszamy!
Rozpoczęły się zajęcia na Dziecięcym Uniwersytecie MCN
Wręczenie indeksów oraz zajęcia o Wszechoceanie. Pierwszy dzień zajęć w ramach Uniwersytetu Szkoła Jungów rozpoczęty. Łącznie w wykładach uczestniczy 20 dzieci ze Szczecina i regionu. Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się m.in. co to jest woda słodka i woda słona, jak odróżnić – bez analizy chemicznej – wodę morską od wody słodkiej, co to są nieożywione zasoby Wszechoceanu i jak się je wykorzystuje.
Magazyn #MCN
Trzecie wydanie magazynu Morskiego Centrum Nauki, w którym mówimy o planach i bieżących aktualnościach Centrum.
Zapraszamy!
60 mln zł na Morskie Centrum Nauki. Jest dofinansowanie unijne
Niemal 60 mln zł wyniesie dofinansowanie w ramach RPO WZ budowy Morskiego Centrum Nauki im. Prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. W środę 17 października marszałek Olgierd Geblewicz i dyr. MCN Witold Jabłoński podpisali umowę o unijnym wsparciu.
Znamy opisy 220 eksponatów przyszłego Morskiego Centrum Nauki
Szczegółowy opis 220 eksponatów związanych z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą przedstawił Piotr Kossobudzki, ekspert konsorcjum KarekDesign-Neuron.edu. Sercem Centrum Nauki będzie wystawa składająca się z interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Elementami wspomagającymi wystawę będą oryginalne obiekty jak części jednostek pływających i ich wyposażenie, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne.
20 października – Wszechocean / pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu
9.00 – 9.30 – inauguracja, wręczenie indeksów przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza 9.30 – 12.00 – wykłady pt. Wszechocean – oceanografia fizyczna i biologiczna
Magazyn #MCN
Drugie wydanie magazynu Morskiego Centrum Nauki, w którym mówimy o planach i bieżących aktualnościach Centrum.
Zapraszamy!
Rada Programowa MCN
3 października 2018 roku Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa wraz z Witoldem Jabłońskim Dyrektorem Morskiego Centrum Nauki powołali Radę Programową Morskiego Centrum Nauki.
Startuje budowa Morskiego Centrum Nauki
Rozpoczęła się rozbiórka istniejącego budynku socjalnego ZMPSiS i nieczynnej trafostacji na nabrzeżu Starówka na Łasztowni. Tym samym budowa Morskiego Centrum Nauki weszła w zasadniczą fazę. Centrum Nauki w Szczecinie powstanie do 2021 roku.
Wystawa MCN na Zachodniopomorskich Dniach Przedsiębiorczości i Innowacji
Zapraszamy do zwiedzania wystawy z okazji "Zachodniopomorskich Dni Przedsiębiorczości i Innowacji". W dniach 03-04 października 2018 r. w godz. 08:00 – 16:00 będziemy przed wejściem do Arena Netto przy ul. Szafera.
Wystawa MCN otwarta
Zapraszamy szkoły, przedszkola oraz wszystkie grupy zorganizowane do zwiedzania wystawy Morskiego Centrum Nauki. Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców Szczecina i regionu w dniu 2 października (wtorek) br. w godzinach 10:00 – 13:00 przy ul. Wendy 6 w miejscu powstawania Morskiego Centrum Nauki - pod słynnymi "Dźwigozaurami".
Wystawa MCN w regionie
Morskie eksponaty promują Centrum Nauki w kolejnych miejscowościach naszego regionu. We wrześniu odwiedzimy
Łobez 06.09.2018 od 10:00 do 18:00,
Świdwin 07.09.2018 od 10:00 do 18:00,
Połczyn Zdrój 08.09.2018 od 10:00 do 18:00.
Jeśli chcesz zaprosić nas do swojej miejscowości skontaktuj się z nami!
Konferencja w Szczecinku 23-24 sierpnia
W Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku spotkali się przedstawiciele regionalnej sieci Centrów Nauki.
Magazyn #MCN
Pierwsze wydanie magazynu Morskiego Centrum Nauki, w którym mówimy o planach i bieżących aktualnościach Centrum.
Zapraszamy!
Wystawa MCN w Świnoujściu
Morskie eksponaty podbijają Sail Świnoujście. 17-18-19 sierpnia podczas żeglarskiego wydarzenia prezentujemy nasze eksponaty i opowiadamy jakie będzie Centrum Nauki w Szczecinie.
Godziny zwiedzania wystawy Morskiego Centrum Nauki
Zapraszamy do zwiedzania wystawy Morskiego Centrum Nauki. Przez kolejny weekend wystawa będzie dostępna dla mieszkańców Szczecina i regionu w godzinach:
10.08 godz. 15:00 – 20:00 11.08 godz. 12:00 – 20:00 12.08 godz. 12:00 – 20:00
Wystawa Morskiego Centrum Nauki stanęła na Łasztowni
11 morskich eksperymentów jest dostępnych dla mieszkańców Szczecina na Łasztowni, w miejscu powstającego Centrum Nauki.
Konferencja pn. „Transgraniczne kooperacja, komunikacja, poznanie – promocja obiektów nauki i techniki Euroregionu Pomerania
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha zorganizowało 18 czerwca w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu polsko-niemiecką konferencję naukowo-edukacyjną pn. "Transgraniczne kooperacja, komunikacja, poznanie - promocja obiektów nauki i techniki Euroregionu Pomerania".
Inżynier kontraktu wybrany
PM Services Poland inżynierem kontraktu w Morskim Centrum Nauki. Umowa została podpisana dn. 22 czerwca 2018 roku. W czasie trwania inwestycji do zadań firmy będzie m.in należało nadzorowanie jakości realizowanych prac, rozliczanie prac budowlanych i administrowanie projektem.
Polsko-niemiecka konferencja w Zalesiu
Projekt polsko-niemiecka konferencja naukowo-edukacyjna pn. "Transgraniczne kooperacja, komunikacja, poznanie - promocja obiektów nauki i techniki Euroregionu Pomerania" to jedniodniowe wydarzenie organizowane przez szczecińskie Morskie Centrum Nauki, w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu,18.06.2018 r., dla polskich i niemieckich instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych podmiotów z obszaru nauki, kultury, edukacji, studentów Wyższej Szkoły w Neubrandenburgu, młodzieży w wieku 17-18 lat z niemieckich szkół w Ueckermuende i i Liceum Ogólnokształcącego nr VI w Szczecinie.
Morskie Centrum Nauki z Dziecięcym Uniwersytetem
Rusza nabór do Szkoły Jungów
Poprzez eksperymenty i naukowe doświadczenia wkroczą w świat oceanografii, nawigacji, fizyki i żeglarstwa. W roku szkolnym 2018/19 zachodniopomorskie dzieci czeka nie lada atrakcja.
MCN będzie współpracowało z lokalnymi Centrami Nauki z regionu
Porozumienie podpisane.
Szczecinek, Wałcz, Świdwin, Stargard i Szczecin zapowiedziały współpracę przy tworzeniu wystaw czasowych, wspólnych projektach edukacyjnych i rozwojowych, wymianie doświadczeń pomiędzy kadrami.
Podpisane porozumienie ma określić zasady współpracy pomiędzy Centrami Nauki z tych miejscowości, tak by w przyszłości powstała w województwie zachodniopomorskim silna sieć ośrodków popularyzujących naukę i innowacje.
Podpisy pod dokumentem złożyli marszałek Olgierd Geblewicz, Rafał Zając prezydent Stargardu, Krzysztof Lis starosta Powiatu Szczecineckiego, Bogdan Wankiewicz starosta Powiatu Wałeckiego, Mirosław Majka Starosta Powiatu Świdwińskiego, Zdzisław Pawelec wicestarosta Powiatu Świdwińskiego oraz Witold Jabłoński dyrektor Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.
Szczecin miastem młodych naukowców
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowa samorządowa instytucja kultury, już działa. Wprawdzie jej futurystyczny budynek, bryłą przypominający statek, stanie na szczecińskiej Łasztowni w 2021 roku, nie jest to jednak przeszkodą do realizacji szeregu ciekawych projektów edukacyjnych. Pierwszy z nich już się odbył.
Pomysły na eksponaty Morskiego Centrum Nauki są już znane
Ponad 200 eksponatów związanych z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą znajdziemy w Morskim Centrum Nauki.
Zakończył się etap konsultacji społecznych dotyczący opracowania koncepcji artystycznej wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki.
MCN Miasto Nauki
Polsko-niemieckie warsztaty edukacyjno-naukowe
24 i 25 kwietnia odbędą się warsztaty rozwijające wiedzę chemiczną, fizyczną i umiejętności techniczne młodzieży ze szkół Europaschule Deutsch-Polnisches Gymnasium z Loeknitz i Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Projekt poprzez interaktywne doświadczenia, pokazy i warsztaty wprowadzi uczniów w zagadnienia przyszłego Centrum Nauki oraz wzmocni dobrosąsiedzkie, transgraniczne kontakty.
Morskie Centrum Nauki z przetargiem na inżyniera kontraktu
Do 6 kwietnia zainteresowane firmy będą mogły składać oferty w postępowaniu przetargowym na inżyniera kontraktu budowy Morskiego Centrum Nauki.
MCN z pozwoleniem na budowę
Powstaje nowe Serce Szczecina – mówi Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki będzie ogromnym impulsem do rozwoju kulturalnego i turystycznego całego regionu – dodaje marszałek województwa.
Środowisko morskie o wystawach MCN
Trwają warsztaty i konsultacje społeczne na temat koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki. W gronie ponad dwudziestu przedstawicieli środowiska morskiego dyskutowano o przyszłości Centrum Nauki w Szczecinie.
Kolejny dzień konsultacji społecznych
Elżbieta Masojć, koordynator OKE, kpt. Andrzej Armiński, projektant i budowniczy jachtów, w tym także słynnych "mantr" oraz katamaranu "Cabrio 2", Prezes PTMA, kadra Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz naukowcy z Fundacji Miasto Nauki i Zdzisław Nowak nauczyciel konsultant ds. edukacji ekologicznej i przyrodniczej oraz inni znakomici goście debatowali dziś nad koncepcjami artystycznymi wystaw Morskiego Centrum Nauki.
Marszałek Województwa o MCN
Profesorowie, naukowcy i przedstawiciele uczelni wyższych oraz propagatorki ze świata dziennikarskiego (K. Brandys - rzecznik pras. PUM, K. Pohl - Obserwator morski) dyskutowali o koncepcji Morskiego Centrum Nauki podczas kolejnego dnia konsultacji społecznych. W spotkaniu uczestniczył również Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Rozpoczęły się prace nad koncepcją artystyczną wystaw Morskiego Centrum Nauki
Cyklem warsztatów i konsultacjami społecznymi rozpoczyna się proces opracowywania koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki. Pierwsze spotkanie warsztatowe z udziałem dyrektorów i przedstawicieli instytucji kultury z naszego regionu poprowadzili Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki, odpowiedzialni za ostateczną koncepcję artystyczną wystaw. Możliwość omówienia pomysłów na wystawy i działania z przedstawicielami innych instytucji kultury ma dla nas duże znaczenie - mówi Piotr Kossobudzki, ekspert konsorcjum KarekDesign-Neuron.edu.
Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki opracują koncepcję wystaw MCN
Piotr Kossobudzki, współtwórca słynnego Centrum Nauki Kopernik, i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki, stworzą koncepcję artystyczną wystaw dla szczecińskiego Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha.
Jak ma wyglądać Morskie Centrum Nauki?
Inspirujące spotkanie i pamiątkowy wpis. Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki spotkał się z prof. dr hab Mariuszem P. Dąbrowskim współpracownikiem ś.p. prof. Jerzego Stelmacha.
Umowa podpisana
Wicemarszałkowie Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska i Tomasz Sobieraj oraz Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński podpisali umowę w sprawie przekazania dotacji celowej dla Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na dofinansowanie realizacji zadania pt. "Budowa Morskiego Centrum Nauki im.prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie" w ramach RPO 2014-2020.
Projekt budowy MCN z pozytywną oceną
Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w ramach działania 9.6 Ośrodki popularyzujące naukę
Pozwolenie na budowę – wniosek złożony
Wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę Morskiego Centrum Nauki złożony został 21 grudnia 2017 roku w Wydziale Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Wojewódzkiego.
Porozumienie o współpracy
Lech Karwowski Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki podpisali porozumienie w sprawie przygotowania i realizacji procesu inwestycyjnego związanego z budową centrum w Szczecinie.
Centrum Nauki w Szczecinie – rusza proces inwestycyjny
Zabezpieczyliśmy środki, podpisaliśmy umowę z projektantem, zacieśniamy współpracę z uczelniami – mówi marszałek Olgierd Geblewicz o pracach nad Centrum Nauki w Szczecinie.
Wystawy stałe w Morskim Centrum Nauki
5 stref tematycznych znajdzie się w ramach stałych wystaw przyszłego Centrum Nauki. Całość będzie stanowić spójną historię o przygodzie morskiej i o morzu.
Morskie Centrum Nauki w kształcie statku
Centrum Nauki, multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, powstanie w 2021 r. na Łasztowni obok zabytkowych portowych dźwigów. Koszt inwestycji to 16 mln euro.
Morskie Centrum Nauki samodzielną instytucją kultury
Nie jako oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, a osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego, funkcjonować będzie powstające Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.