Aktualności

Szczecin miastem młodych naukowców

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowa samorządowa instytucja kultury, już działa. Wprawdzie jej futurystyczny budynek, bryłą przypominający statek, stanie na szczecińskiej Łasztowni w 2021 roku, nie jest to jednak przeszkodą do realizacji szeregu ciekawych projektów edukacyjnych. Pierwszy z nich już się odbył.

W przestrzeniach Muzeum Narodowego, Muzeum Komunikacji i Pałacu Młodzieży, 24. i 25. kwietnia młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w projekcie edukacyjno-naukowym pn. Polsko-niemieckie warsztaty edukacyjno-naukowe „Miasto nauki”.

Przez dwa kwietniowe dni piętnastolatkowie ze szkół Europaschule Deutsch-Polnisches Gymnasium z Loeknitz i Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, rozwijali wiedzę chemiczną, fizyczną i umiejętności techniczne. Interaktywne doświadczenia, pokazy i warsztaty wprowadziły uczniów w zagadnienia przyszłego Centrum Nauki. W mieszanych polsko-niemieckich grupach poznawali historię wynalazków, przeprowadzali doświadczenia naukowe z ciekłym azotem, metanem i wodorem. Każdy z uczestników wszedł w rolę naukowca, wyposażony w rękawice i mały zestaw laboratoryjny, samodzielnie lub w grupach robił doświadczenia termiczne, konstruował eksponaty demonstrujące zjawiska i eksperymenty chemiczne i fizyczne, dokonał prezentacji.

Interaktywne oprowadzenia po wystawach z eksponatami muzealnymi, technicznymi i naukowymi, m.in. prezentującymi doświadczenia fizyczne, uczyły młodzież sztuki aktywnego zwiedzania wystaw. Centrum Nauki postawiło w projekcie na nowatorskie metody edukacyjne, m.in. autorskie pokazy edukacyjne, w ciekawej formie interaktywnych spektakli naukowego „Szalonego profesora” i naukowo-teatralnego „O dwóch takich co skroplili azot” oraz edukacyjną wycieczkę naukową po mieście z pokazem organowym w katedrze, z wykładem zasady działania instrumentu. Animatorzy edukacyjni przeprowadzali oprowadzenia i warsztaty w nowatorskich i autorskich formułach interaktywnych zabaw, pokazów, teatralnego przedstawienia edukacyjnego, np. pokazali jak komponowac muzykę z wyładowań elektrycznych, jak działa kuchnia molekularna i jak dokonano pierwszegow historii nauki skroplenia azotu.

Projekt podniósł kompetencje młodzieży, sprzyjał jej integracji i zbudował transgraniczne kontakty. „ Miasto nauki” to pierwszy projekt edukacyjny realizowany przez Morskie Centrum Nauki, rozpoczynający stałą współpracę z niemieckimi podmiotami edukacyjnymi. Projekt był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).