Aktualności

Marszałek Województwa o MCN

Profesorowie, naukowcy i przedstawiciele uczelni wyższych oraz propagatorki ze świata dziennikarskiego (K. Brandys – rzecznik pras. PUM, K. Pohl – Obserwator morski) dyskutowali o koncepcji Morskiego Centrum Nauki podczas kolejnego dnia konsultacji społecznych. W spotkaniu uczestniczył również Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

We wstępnych propozycjach koncepcji wystaw pojawiają się m.in. pomysły na ekspozycje związane ze stocznią, jak eksponat pozwalający najmłodszym dzieciom zaprojektować statek, a także instalacje wyjaśniające zjawiska występujące w naturze i wykorzystywane w technologii, takie jak echolokacja.

Cieszę się, że ten projekt jest wspólnym projektem, łączącym rozmaite środowiska – powiedział Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz. Dzięki temu nasze Centrum będzie unikatowe i będzie integrowało region – dodał Marszałek.

Za koncepcję artystyczną wystaw odpowiada Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki z KarekDesign-Neuron.edu. Do końca lutego trwają konsultacje społeczne . Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki powstanie do 30 czerwca 2018 roku. W ramach koncepcji opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Morskie Centrum Nauki będzie mocno osadzone w realiach regionu. Przewiduje się, że eksponaty wystaw związane będą m.in. z morzem, żeglugą, rybołówstwem i przemysłem stoczniowym. Bryła Centrum będzie przypominać kształtem kadłub statku i będzie składać się z 3 kondygnacji. Na przestrzeń ekspozycyjną będzie przeznaczone ok. 3 tys. mkw. Według szacunków w Centrum Nauki zmieści się ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Powstaną również laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.