Aktualności

Środowisko morskie o wystawach MCN

Trwają warsztaty i konsultacje społeczne na temat koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki. W gronie ponad dwudziestu przedstawicieli środowiska morskiego dyskutowano
o przyszłości Centrum Nauki w Szczecinie.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. pt. dr Maciej Krzeptowski, żeglarz, muzealnik, Piotr Trojanowski, członek zarządu Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, Prodziekan ds. Nauki dr hab. inż. st. of. Jarosław Artyszuk prof. nadzw. AM, Krystyna Pohl, dziennikarka, pisarka morska czy Piotr Owczarski, żeglarz, publicysta.

Cieszę się, że różne środowiska ze Szczecina są zgodne co do tego, że Centrum Nauki ma przede wszystkim pokazywać naukę w atrakcyjnej formie – mówi Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

W rezultacie prowadzonych konsultacji już wiemy np., że zwiedzający będą mogli nauczyć się prawidłowo rozkładać na statku ładunek, przy okazji poznając takie terminy jak środek ciężkości, stateczność czy wyporność – mówi Piotr Kossobudzki, ekspert konsorcjum KarekDesign-Neuron.eduPokażemy, na czym polega praca stoczniowców: prezentując zadania projektantów statków, wyjaśnimy też kilka zagadnień z geometrii, zaś wcielając się w rolę spawacza dowiemy się przy okazji, czym są ultradźwięki i promienie Rentgena i jak bada się nimi jakość spawu – dodaje Piotr Kossobudzki.

Wśród planowanych wystaw MCN znajdują się m.in. koncepcje dotyczące budowy i ruchu statków, życia i pracy na morzu, życia rozbitka czy wodnego placu zabaw dla dzieci.  Przewiduje się, że eksponaty wystaw związane będą m.in. z morzem, żeglugą, rybołówstwem i przemysłem stoczniowym. Według szacunków w Centrum Nauki zmieści się ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Powstaną również laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Cykl konsultacji z przedstawicielami różnych środowisk zawodowych z zachodniopomorskiego rozpoczął się na początku lutego br. Do tej pory przeprowadzono konsultacje m.in. z naukowcami, nauczycielami, przedstawicielami świata kultury, propagatorami nauki. Wszystko po to, aby ustalić, jakie zagadnienia, doświadczenia i postaci powinny się znaleźć na wystawie Morskiego Centrum Nauki. Dodatkowo  na stronie internetowej www.centrumnauki.eu prowadzone są konsultacje społeczne. Zainteresowane osoby, mogą za pomocą formularza przesłać swój pomysł na eksponat przyszłego Morskiego Centrum Nauki lub zwrócić uwagę na ważny ich zdaniem temat lub osobę, o której powinna być mowa na wystawie.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki powstanie do 30 czerwca 2018 roku. W ramach koncepcji opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Karolina Perrin i Piotr Kossobudzki odpowiedzialni są za ostateczną koncepcję artystyczną wystaw.

Karolina Perrin – projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki (absolwentka Akademii Sztuk w Nancy – Francja i Krakowie). Współautorka koncepcji programowej dwóch centrów nauki w Polsce i punktów edukacji przyrodniczej. Autorka scenariuszy warsztatów, edukatorka. Tworzyła wystawy m.in. dla Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki Ithaka
w Holandii i Kopalni Soli w Wieliczce.

Piotr Kossobudzki – ekspert komunikacji naukowej, dziennikarz, edukator i promotor nauki. W latach 2004-2011 współtwórca Centrum Nauki Kopernik, kierownik działu programowego i wicedyrektor ds. programowych. Współautor koncepcji centrów nauki w Krakowie, Szczecinie, Hajnówce i Stargardzie. Autor treści merytorycznych kilkunastu wystaw popularnonaukowych stałych i mobilnych. Były rzecznik prasowy Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.