Aktualności

Pomysły na eksponaty Morskiego Centrum Nauki już znane

Ponad 200 eksponatów związanych z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą znajdziemy w Morskim Centrum Nauki.

Zakończył się etap konsultacji społecznych dotyczący opracowania koncepcji artystycznej wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki.

Zdecydowanie większym wyzwaniem od zaprojektowania i wybudowania gmachu jest wypełnienie go mądrą i atrakcyjną treścią. – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.  Prace projektowe są właściwie na ukończeniu, mamy pozwolenie na budowę, wkrótce będziemy gotowi do realizacji tej przepięknej konstrukcji. Teraz ważne jest to, aby środek miał morską duszę, by Centrum było opowieścią o historii i morskich tradycjach Pomorza Zachodniego, lecz jednocześnie by historia nie przysłoniła waloru naukowego. Morskie Centrum Nauki musi być atrakcyjne dla młodych, bo morskiego i naukowego bakcyla najłatwiej łapią dzieci – dodał Olgierd Geblewicz.

Konsultacje społeczne trwały cztery miesiące. Łącznie przeprowadzono kilkadziesiąt spotkań i rozmów z ludźmi morza, dyrektorami instytucji kultury, nauczycielami i środowiskiem biznesu.

Wystawa stała MCN będzie podzielona na 5 działów:

  1. Cała naprzód, w którym zobaczymy m.in. jak napędzać jednostkę pływającą, jak kierować ruchem jednostki, czy jak projektujemy i budujemy statki w Stoczni.
  2. Chlap – m.in. ogródek wodny wg koncepcji prof. Stelmacha, fizyka morskich fal
  3. Życie na morzu – dział prezentujący życie na morzu, obyczaje morskie,
  4. Morski żywioł – dział monitorowania żywiołów, badań podwodnych, ujarzmiania żywiołów
  5. Którędy do Afryki – dział obrazowania świata, planowania trasy, nawigacja.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. przecięty na pół jacht, symulator sztormu, symulator nawigacji, czy dwa mostki kapitańskie, jeden pokazujący takie miejsce sprzed 50 lat i drugi odzwierciedlający współczesny statek. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, jak pojedynczy człowiek, kręcąc kołem sterowym, jest w stanie przemieścić gigantyczny statek i poruszyć ważącą pewnie kilkaset kilogramów płetwą sterową, czy będą mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

W sumie na liście eksponatów jest 220 pozycji. Część eksponatów będzie pochodziła m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego. Na 3000 mkw. Powierzchni MCN znajdą się eksponaty wystawy stałej, laboratoria, pracownie warsztatowe i planetarium. Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki wraz z planem rozstawienia eksponatów powstanie do 30 czerwca 2018 roku.

Osobami odpowiedzialnymi za stworzenie opisu eksponatów są Piotr Kossobudzki, współtwórca słynnego Centrum Nauki Kopernik i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki.