Aktualności

Morskie Centrum Nauki samodzielną instytucją kultury

Nie jako oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, a osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego, funkcjonować będzie powstające Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Zgodę na utworzenie osobnej jednostki wyrazili radni województwa podczas obrad Sejmiku(12 września br.). Za utworzeniem instytucji było 18 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, nie było głosów przeciwnych.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie – taką nazwę nosić będzie nowa instytucja. Jej specyficzny, unikalny i szeroki zakres działalności byłby trudny do zorganizowania
w formie jednego z kilku działów Muzeum Narodowe w Szczecinie.

– Według pierwszych koncepcji utworzenia tej instytucji dominującą funkcją miało być muzeum,
ale czasy się zmieniają, centrum będzie pełniło w głównej mierze funkcję naukową, będzie morską opowieścią. Wielkim orędownikiem powstania Centrum Nauki był prof. Jerzy Stelmach. Tego typu instytucje powstają jako odrębne byty po to, by budować nową jakość, a nie konserwować zastane wartości. Mają inny charakter i wyzwania. Utworzenie Morskiego Centrum Nauki to proces bardzo skomplikowany, ale dziś znamy stronę finansową, za chwilę będzie dokumentacja, teraz trzeba przygotować się pod względem organizacyjnym – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, apelując do radnych o jednomyślność.

Występujący w roli gościa honorowego obrad rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Edward Włodarczyk podkreślał, że zachodniopomorskie środowisko akademickie jest bardzo przychylne idei utworzenia centrum nauki i zadeklarował wsparcie przy jego powstawaniu oraz funkcjonowaniu. Odniósł się również do patrona nowej instytucji – Prof. Jerzy Stelmach ma ogromne zasługi dla popularyzacji nauki wśród młodzieży szkolnej. Ze swoimi pomysłami wyprzedzał epokę. Nazwanie jego imieniem Morskiego Centrum Nauki jest najlepszym dowodem pamięci dla roli, jaką odegrał w naszym środowisku.

Pełnomocnik ds. MCN Witold Jabłoński przedstawił główne założenia tworzonej instytucji. – Szacujemy, że rocznie centrum nauki na Łasztowni odwiedzać będzie 100 tys. osób i są to ostrożne szacunki. Przypomniał także harmonogram prac. Obecnie trwa procedura odbioru dokumentacji budowlanej, która pozwoli na wybór inżyniera kontraktu. W grudniu tego roku ma zostać wybrany wykonawca. Rozpoczęcie prac budowalnych przewidywane jest na rok 2018. Jednocześnie trwać będą prace związane z powstaniem nowej instytucji. Najważniejsze z nich to złożenie fiszy projektu do Regionalnego Programu Operacyjnego. Aby nie komplikować procesu uzyskania unijnego dofinansowania zdecydowano się na rozwiązanie, w którym to już nowa instytucja będzie beneficjentem, a nie Muzeum Narodowe w Szczecinie. Kolejne działania to wybór doradcy w zakresie ekologiczności budynku oraz działania promocyjne: utworzenie strony internetowej, przygotowanie konkursu na logo i system wizualizacji.

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki. Prezentowane tam będą różnorodne zjawiska związane z żeglugą, falami, rybołówstwem, czy życiem portu. Sercem placówki będzie wystawa zawierająca obiekty historyczne oraz interaktywne, samoobsługowe eksponaty pozwalające na przeprowadzanie doświadczeń. Program centrum będą dopełniały projekcje w planetarium, zajęcia w laboratoriach i warsztatach, pokazy eksperymentów, czy spotkania z ciekawymi ludźmi.

W czerwcu tego roku zaprezentowana została ostateczna koncepcja architektoniczna obiektu. Będzie mieścił prawie 3,6 tys. m2 ekspozycji, trzy poziomy wystawiennicze, salą konferencyjną, dwie sale edukacyjne, planetarium na 60 osób i duży taras na dachu. Bryła o wysokości 14 metrów nawiązywać będzie do kadłuba statku.

W obiekcie prezentowane będą najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni. W październiku 2016 roku w Szczecinie podpisany został w tej sprawie list intencyjny pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim oraz uczelniami naszego regionu oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dokument podpisali rektorowie sześciu szkół wyższych z Pomorza Zachodniego: Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
(źródło: wzp.pl)