Aktualności

Centrum Nauki w Szczecinie rusza proces inwestycyjny

Zabezpieczyliśmy środki, podpisaliśmy umowę z projektantem, zacieśniamy współpracę z uczelniami – mówi marszałek Olgierd Geblewicz o pracach nad Centrum Nauki w Szczecinie.

Marszałek oraz rektorzy sześciu zachodniopomorskich uczelni podpisali list intencyjny o współpracy. Tuż przed konferencją podpisana została także umowa na wykonanie dokumentacji projektowej CN wraz z pozwoleniem na budowę.

Centrum Nauki będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona
w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Ich zadaniem będzie rozbudzanie ciekawości, inspirowanie do aktywnego poszukiwania
i odkrywania odpowiedzi. Zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty oraz aktywnie w nich uczestniczyć.

– To bardzo ważny dzień dla wielu środowisk w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Po wielu latach,
w czasie których idea muzeum morskiego mocno ewoluowała w kierunku centrum nauki, dziś przystępujemy do działania. –  mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślił, że budowa Centrum Nauki będzie odpowiedzią na aspiracje środowisk tworzących morski Szczecin i hołdem dla ludzi, którzy tworzyli fundamenty marynistyki w naszym regionie. Będzie też miejscem, które zainteresuje młodych ludzi tematyką morza i naukami ścisłymi – Badania wykazują, że istnienie takich centrów naukowych wpływa na tworzenie się potencjału innowacyjnego – zauważył marszałek.

Budowa Centrum Nauki zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. – Niestety nie udało nam się tego zrobić

w poprzedniej perspektywie, ale zapowiadałem wówczas, że będziemy realizowali tę inwestycję już z nowego rozdania unijnych funduszy. Uwarunkowania zmusiły nas, abyśmy odwrócili myślenie – stąd idea, by było to centrum nauki, którego główną ideą będzie morskość. Zabezpieczyliśmy z RPO WZ i budżetu województwa 16,5 mln euro. Środki te pozwolą na postawienie obiektu i jego wyposażenie. Wciąż jest to projekt niezwykle plastyczny, który nadal będzie kreowany. Trzeba pamiętać, że tworzymy go od zera. Na pewno powołamy radę naukową, która będzie przy nim pracowała – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

CN w Szczecinie będzie też miejscem współpracy naukowców, których wkład będzie niezwykle ważny dla ostatecznego kształtu. Podczas piątkowego spotkania podpisany został list intencyjny pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim, uczelniami naszego regionu oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dokument formalizuje współpracę, której celem jest wypracowanie takiego kształtu Centrum Nauki, aby prezentowało najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni. List podpisali rektorowie sześciu szkół wyższych z Pomorza Zachodniego: Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

– Chętnie pokażemy systemy pozycjonowania, układy napędowe, astonawigację. Sztuką jest zaprezentować w prosty, zrozumiały i ciekawy sposób. Ale postaramy się zrobić to w sposób multimedialny, tak, aby taka tematyka trafiała do młodzieży – mówił rektor Akademii Morskiej
w Szczecinie Wojciech Ślączka.

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Edward Włodarczyk podkreślał, że to ważny krok dla integracji środowisk akademickich w naszym regionie – My jako US z pewnością będziemy mieli dużo do zaprezentowania, zwłaszcza z zakresu działalności Wydziału Matematyczno-Fizycznego i Wydziału Nauk o Ziemi. Jesteśmy za tym przedsięwzięciem całym duchem – zaznaczył rektor US.

Centrum Nauki znajdzie swoje miejsce w wielkokubaturowy budynek o powierzchni od ok. 8.000 m2, na której zlokalizowane będą przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Tuż przed konferencją prasową doszło do podpisania umowy z projektantem bryły Centrum Nauki, Piotrem Płaskowickim z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci na wykonanie dokumentacji obiektu.

– Będzie to budynek, który ma być dominantą architektoniczną na Łasztowni, ale ma także otwierać się na Wały Chrobrego. Ma być tłem dla historycznych części miasta, a jednocześnie zachwycać bryłą  nawiązującą do statku – mówił Piotr Płaskowicki.

Witold Jabłoński pełnomocnik ds. Centrum Nauki zaprezentował zaplanowany harmonogram prac. – Zakładamy, że ostateczny projekt wykonawczy, budowlany, zostanie przedstawiony do maja 2018 roku. Zakończenie budowy przewidywane jest na rok 2021 – wyliczał W. Jabłoński.

Budowa Morskiego Centrum Nauki to koszt około 70 milionów złotych.